Zpětný odběr elektrozařízení

 

Zakladáme si na ohľaduplnom správaní voči životnému prostrediu, a preto vám prinášame možnosti, ako jednoducho a bezplatne odovzdať svoje vyslúžilé elektrozariadenia/batérie.

Spotrebiteľ má v systéme nakladania s elektrospotrebičmi a batériami zásadnú úlohu. On je tým, kto sa rozhoduje, čo urobí so starým spotrebičom. Staré a nepotrebné elektrozariadenia a batérie nepatria do kontajnerov na komunálny odpad.

Spotrebiteľ musí byť informovaný symbolmi nižšie, že príslušné elektrozariadenia/batérie nepatria do komunálneho odpadu. Sú tak označené všetky nové elektrozariadenia/batérie. Symbol môže byť uvedený priamo na zariadení, na jeho obale alebo v návode na použitie či v záručnom liste.

 

Ako sa zbaviť bezplatne starého spotrebiča/batérií pre ČR?

- Nájdete si adresu a prevádzkovú dobu najbližšieho zberného miesta.

- Použité elektrozariadenia zanesiete alebo zaveziete na zberné miesto. Tu vám obsluha určí, kam môžete zariadenie bezplatne odložiť. Aby elektrozariadenia mohli byť recyklované, musia sa odovzdávať v nedemontovanom stave.

- Ak organizuje vaša obec mobilný zber odpadov, ktorého súčasťou je spätný odber elektrozariadení, môžete využiť aj túto akciu.

- Pre drobné elektrozariadenia sú pripravené špeciálne červené kontajnery.

- Následný odvoz a spracovanie odovzdaných elektrozariadení zaistí ASEKOL.

 

Ako sa zbaviť starého spotrebiča/batérií pre SK?

- prostredníctvom zberných miest Asekol, ktorá je určená na spätný odber, viď www.asekol.sk/zberne-miesta

- pre zvoz elektroodpadu a použitých batérií navštívte stránku www.asekol.sk/zberna-siet/odvoz-elektroodpadu

 

Kto zaisťuje ekologickú likvidáciu?

V Českej republike ekologickú likvidáciu našich výrobkov zaisťuje spoločnosť ASEKOL a.s., so sídlom Československého exilu 2062/8, 143 00 Praha 4, IČO: 27373231.

Na stránkach spoločnosti ASEKOL sú tiež uvedené negatívne účinky látok používaných v elektrozariadeniach, ďalej grafické symboly pre oddelený zber a ďalšie podrobné informácie.

Na Slovensku ekologickú likvidáciu našich výrobkov zaisťuje spoločnosť ASEKOL SK s.r.o., so sídlom Lamačská cesta 45, 841 03 Bratislava, IČO: 45 602 689.

 

Prečo recyklovať?

Nielen elektrozariadenia, ale aj batérie a akumulátory obsahujú mnoho recyklovateľných kovov ako je napríklad zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Niektoré z týchto látok sú zároveň veľmi nebezpečné pre životné prostredie a zdravie človeka a to najmä ortuť, olovo a kadmium. Vybrané batérie sú často označené symbolom chemického prvku, ktorý obsahujú (Pb, Cd, Hg).

 

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Podrobné nastaveniePovoliť všetko